/Patkowski

24 sierpnia

2020

Ciekawą rozmowę uciął sobie w TOK FM Maciek Głogowski z wiceministrem finansów Piotrem Patkowskim. Młody wiceminister w pewnym momencie zdradził, dlaczego rząd aż tak bardzo się nie przejmuje rosnącym zadłużeniem. Otóż wiceminister powiedział, że po pierwsze PKB będzie nominalnie rósł, więc ten sam dług z czasem „rozpuści się” w większym bogactwie Narodu, a po drugie, że…

„Oprocentowanie pieniędzy, które pożyczamy na rynku często jest niższe od poziomu inflacji. W związku z tym te pieniądze realnie i nominalnie tracą na wartości”

1979

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hanna_Reitsch

1939

Fragment artykułu z niemieckiej gazety regionalnej “Zullichau Schwiebuser Kreiszeitund”z dnia 24 sierpnia 1939 roku. “Polska ostrzelała niemieckie samoloty rejsowe” “Polskie prowokacje sięgneły granic. Polska przekroczyła już granice swojego zaślepienia i powinna w końcu ponieść odpowiedzialność.Nie można dalej tolerować polskich prowokacji i napadów szału,należy wprowadzić prawdziwą politykę pokoju. Zorganizowane bandy w Polsce pracują nożami, rewolwerami i widłami zabijając każdego kto należy do narodowości niemieckiej. Rycerscy Polacy pokazują swoją prawdziwą twarz.” W dalszej części tego arykułu autor przekonywał czytelników, że właśnie po zawarciu Paktu o nieagresji z Rosją, wsie i gminy, w których zamieszkuhą Niemcy zostały zamienione w “rzeźnie”, “otoczone dywizjami, umocnieniami i zasiekami”, z których “nie mogą się wydobyć jęki mordowanych”. Ponadto Polacy chcą - jak pisze autor - “zasznurować” Prusy Wschodnie, głównie po to, aby oddzielić je od Rzeszy. O tym ma świadczyć przywołane na występie ostrzelanie samolotów rejsowych. Opisane zestrzelenie samolotów nigdy nie zostało potwierdzone.

prowokacje

1920

Podczas dobiegającej już końca bitwy warszawskiej resztki oddziałów bolszewickich w postaci 3 korpusu kawalerii oraz 4. i 15. Armii nie mogąc przebić się na wschód przekroczyły granicę niemiecką i zostały internowane na terytorium Prus Wschodnich. Bilans kończącej się bitwy to po stronie polskiej 4500 zabitych, 22 tysiące rannych i około 10 000 zagonionych. Armia Czerwona straciła 25 000 żłonierzy, 60 000 trafiło do polskiej niewoli, a kolejne 45 000 zostało internowanych w Niemczech.

bitwawarszawska


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More