/Rosja

30 stycznia

2021

Losowa myśl, jedna z dziesiątek: bezdomni w Azji wolą zbierać satoshi za pomocą QR a ludzie tytułującymi się “doktorami” o magistrach już nie wspominając w Europie drwią i śmieszą ich “jakieś tam elektroniczne pieniążki”.

Wniosek? Zarobki znacznie przewyższające potrzeby egzystencjalne osłabia 98% populacji i świat zarówno zachodu i wschodu (świat zdenacjonalizowanych koncernów) naprawi to. Już niedługo. Ehh..


https://simple.wikipedia.org/wiki/Unperson


(Bloomberg) — Bitcoin is inherently risky and only central banks should issue digital currencies, according to the Bank for International Settlements.

carstens

“Investors must be cognizant that Bitcoin may well break down altogether,” because the system becomes vulnerable to majority attacks as it gets close to its maximum supply of 21 million coins, BIS General Manager Agustin Carstens said in a speech for the Hoover Institution on Wednesday.

Carstens, who runs the Basel-based central bank for central banks, has often been critical of Bitcoin, which surged 300% in 2020.


Myślałem, że tylko członek RPP Łon głosił w swoim uniesieniu patriotycznym tezę o zastąpieniu euro złotym, jako wspólną walutą europejską. Prezes GPW jeszcze aż tak daleko idącej tezy nie głosi, ale kierunek myślenia jest podobny: złoty powinien stać się walutą rezerwową dla wielu innych krajów, a polskie obligacje stanowić cześć rezerw walutowych wielu banków centralnych na świecie. Złotówkę prezes nazywa wręcz jako turbo euro. Tak sobie myślę, by może prezes zaczął wdrażanie tych światłych pomysłów od własnego podwórka: GPW. Na nasz rynek kapitałowy nie garną raczej inwestorzy ze świata, a przydaliby się! Warto czasami w swoim uniesieniu i wizjach skupic się na swoich obowiązkach i zastanowić się, dlaczego od kilku lat nasz rynek kapitałowy nie rozwija się (wbrew trendom światowym). O tym powinien myśleć i tym się zajmować nasz dzielny turboprezes.

Dlaczego w Polsce nie są prowadzone prace nad cyfrowym środkiem płatniczym? Bo prawdopodobnie w dłuższym horyzoncie czasowym waluta ta przestanie istnieć

The Polish zloty has not lost investors’ confidence, it is worth promoting as a reserve currency for other countries, the head of the Warsaw Stock Exchange said on Wednesday. Marek Dietl, taking part in the “PAP’s Special Guest” programme, said that the Polish zloty “in the short and medium term above all provides a damper for external shocks and freedom to pursue a monetary policy.” According to Dietl, in the long run, the conclusion from the pandemic crisis is that “the Polish currency has not lost investors’ confidence even for a moment,” and added that “it seems that this is a good time to promote the zloty as a reserve currency for other countries.”

2020

https://pl.wikipedia.org/wiki/Brexit

1945

W rejonie Ławicy Słupskiej na Bałtyku, został zatopiony przez radziecki okręt podwodny S-13 niemiecki statek SM Wilhelm Gustloff (w zasadzie już okręt wciągnięty na listę KM). Zginęło ponad 9 tys. osób, najwięcej w historii katastrof morskich. Jest 30 stycznia 1945 roku statek Wilhelm Gustloff wypływa w morze z portu w Gdyni, jeszcze nikt nie wie, że to jego ostatni rejs. Panuje sztorm, wieje lodowaty wiatr, jest przeraźliwe zimno, temperatura powietrza w nocy spada poniżej minus 20 stopni Celsjusza, a temperatura wody bliska jest zeru. Statek jest wypełniony uchodźcami uciekającymi przed wojskami radzieckimi. Wśród uchodźców są ranni żołnierze, pielęgniarki, policjanci i cywile. Dla wielu było szczytem marzeń dostanie się na jeden z ostatnich statków odpływających do III Rzeszy - wszyscy pragną jak najdalej uciec od linii frontu. Ile jest osób na Guslofie Tego nikt nie wie, nawet zwykle skrupulatni Niemcy przestali liczyć wchodzące osoby. Ocenia się że na pokładzie było ponad 10 000 osób. O godzinie 21:16 przy mijaniu Ławicy Słupskiej na wysokości Łeby Wilhelm Gustloff został trafiony 3 torpedami. Pierwsza rozerwała poszycie dziobu, druga trafiła w środek statku a trzecia w maszynownię. Okręt zatonął bardzo szybko, przechylił się na lewą burtę, co spotęgowało panikę, na pokładzie walczono o dostęp do łodzi i tratw ratunkowych. Niestety po około 65 minutach o godzinie 22:25 okręt całkowicie zniknął pod powierzchnią wody. Zginęło według różnych szacunków od 8000-10000 osób, uratowano około 1215 rozbitków, każdy kto wpadł do lodowatej wody umierał w kilka minut. Ataku dokonał radziecki okręt podwodny S-13, dowodzony przez kapitana Alexandra Marinesko. Wilhelm Gustloff był łatwym łupem, w momencie ataku był konwojowany tylko przez jeden, słownie jeden statek - torpedowiec Löwe. Pozycja wraku: 55°07’27,7 N 17°42’14,6 E. Statek leży na głębokości 43-45m na lewym boku, jest złamany a jego środkowa część jest zgnieciona. Brak jest olbrzymi posiada długosc 209m a prawa burta sięga prawie do 20m głębokości (szerokość statku 23,5m). Pozycja wraku jest dokładnie znana, ale dla poglądowego przedstawienia można powiedzieć że leży na wysokości Łeby. Obecnie wrak pokrywa rdza i małże. Czy można na nim nurkować - tylko za specjalnym pozwoleniem. W 1994 roku Polska uznała wrak MS Wilhelm Gustloff za mogiłę wojenną, w związku z czym zakazane jest nurkowanie na wrak i w promieniu 500m od niego.

gustloff

1920

ustawaurzednikow

1909

https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Magnuski

1667

W Andruszowie w województwie smoleńskim Rzeczpospolita i Cesarstwo Rosyjskie podpisały rozejm kończący trwającą od 9 lat wojnę polsko-rosyjską. W ramach postanowień zawartych w tym poroumieniu Polska odzyskała Inflanty, województwo połockie i witebskie. Straciła natomiast województwo smoleńskie, czernichowskie i zadnieprzańską część województwa kijowskiego razem z jego stolicą, która już nigdy nie wróciła w granice Rzeczpospolitej. Na zdjęciu Rzeczpospolita w 1667 roku, kolorem ciemnozielonym zaznaczono ziemie Rzeczypospolitej będące w posiadaniu Carstwa Rosyjskiego na mocy rozejmu andruszowskiego.

1465

Miała miejsce bitwa pod Rynem na Mazurach - starcie między wojskami krzyżackimi, a miejscowym chłopstwem, które nie godziło się na politykę fiskalną prowadzoną przez władze krzyżackie. Sprowadzone z Barczewa i Olsztyna wojska krzyżackie krwawo rozprawiły się z oddziałami chłopskimi. Zabito 500 chłopów. Na zdjęciu zamek w Rynie.


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More