/Polska

16 lipca

2020

“Jestem zdegustowana. Ja, symbol Francji, ledwo rozpoznaję moją ojczyznę, którą najechała banda obcych łajdaków zagrażających autentycznemu Francuzowi. Znaczna część Francji nie należy już do Francuzów. To jest paskudne”. Po czym jeszcze dodała: “Jestem zniesmaczona i przerażona. Francja jest dziś rządzona przez tchórzy bez jaj. To rząd pantoflarzy, wystraszonych królików, srających w gacie kastratów”. Jeden z wiecznych symboli Francji, symboli kina i sexu lat 60’- Brigitte Bardot.

2001

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Public_Finance_Balance_of_Smoking_in_the_Czech_Republic

1949

Wpisywało się w szerszy kontekst komunistycznego planu podporządkowania sobie świata, a także w opresyjną ideologię, na którą składały się m.in. szpiegomania, zastraszanie obywateli, stosowanie odpowiedzialności zbiorowej❓

Noc z 16 na 17 lipca 1949 r. stała się dla wielu mieszkańców Elbląga początkiem życiowego dramatu. Pożar hali nr A20 Zakładów Mechanicznych im. Karola Świerczewskiego oznaczał dla nich aresztowania, wyroki sądowe i więzienną gehennę.

⚠️ #WładzeKomunistyczne szybko uznały, że za pożar odpowiadają francuscy szpiedzy. Tyle wystarczyło, żeby przeprowadzić masową akcję represji wobec Elblążan, niemających często żadnego związku z „Zamechem”. Podejrzanym mógł zostać każdy, nie tylko reemigranci z Francji.

Tak zwana #SprawaElbląska z czasów stalinowskich przez cały #PRL była dumą bezpieki z wykrycia „szpiegów” i „sabotażystów”. Nie przeszkadzał fakt uniewinnienia w 1956 r. większości z torturowanych oskarżonych. Jeszcze dziś według prawa niektórzy są szpiegami…

elblag

elblag2

1942

“Szykują się do utworzenia nowej formacji policji żydowskiej, która ma już nawet trafną nazwę: „KOP” (Korpus Ochrony Pogranicza – dawna polska straż graniczna). Zadaniem tej formacji byłoby strzeżenie getta przed przedostawaniem się szmuglowanych towarów. Mury getta zostaną oznaczone wielkimi białymi numerami (każde 50 metrów będzie miało numer). Policjanci spod murów będą mieli oddzielne rejony i otrzymają specjalne wynagrodzenie: 10 zł dziennie oraz większy przydział chleba i innych produktów. […] Ochotników zgłosiło się mało, wyznaczono więc policjantów, którzy zostaną odkomenderowani do tej paskudnej i niebezpiecznej roboty (każdy policjant będzie odpowiedzialny za szmugiel na swoim odcinku). Jest to szatański plan, który zmierza do wygłodzenia getta przy pomocy samych Żydów. Nie po raz pierwszy zresztą okupant zmusza ludność żydowską do wykopania sobie grobu, postępuje tak stale.” Emanuel Ringelblum, 16 czerwca 1942, Warszawa.


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More