/Polska

10 marca

2023

Ustalony na koniec marca termin przekazania wytwórczych aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nie jest zagrożony – ocenił w czwartek prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.


2022

Wojny wojnami, ale eksploatować trzeba mocniej:

Lotos:

wojnamarza

2021

1981

W gabinecie urzędującego od miesiąca jako prezes Rady Ministrów generała Wojciecha Jaruzelskiego miało miejsce pierwsze spotkanie z przewodniczącym Solidarności Lechem Wałęsą. Oficjalnie obaj panowie wspominali lata służby w wojsku. Tak o tym spotkaniu mówił Wałęsa: “Tworzyło to sympatyczną atmosferę (…) On chciał odświeżyć moje wspomnienia z wojska i bardzo trafnie, bo zachowałem do wojska sentyment” Inny znany komunistyczny dygnitarz Mieczysław Rakowski tak później opisywał ten fakt w swoich “Dziennikach”: Wałęsa miał wielokrotnie przytakiwać “Tak jest, panie generale”. Miał nawet zapewnić, że wyeliminuje “antyradzieckie” działania w związku, ograniczy wpływy KOR-owców.”

lech

1944

Połączone oddziały żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich dokonały ataku na wieś Sahryń w powiecie hrubieszowskim. Podstawowym celem tej akcji miał być posterunek Ukraińskiej Policji Pomocniczej, a także formacje Ukraińskiej Powstańczej Armii zgrupowane w innych okolicznych miejscowościach; Szychowicach, Modryniu, Turkowicach, Łaskowie i Miętkiem. Pierwszym celem ataku stał się posterunek UPP obsadzony zaledwie przez 20 policjantów, którzy nie mieli żadnych szans w starciu z 300 Polakami. Po zdobyciu posterunku oddziały AK i BCh wtargnęły do wsi, gdzie zniszczonych zostało około 280 domów,cerkiew i inne zabudowania. Według relacji świadków zniszczenia te to nie efekt celowego działania AK i BCh mającego zabicie jak największej ilości Ukraińców, a wynik walki, do której doszło z licznymi oddziałami UPA. Nie podejmuję się podawania rzeczywistej liczby ofiar, ponieważ w różnych zródłach rozbieżności sięgają nawet do kilkuset osób. Pewne jest jednak to, że wielu z zabitych było uzbrojonymi cywilami, którzy mieli pomagać przy zaplanowanej przez UPA na 16 marca masakrze na polskich mieszkańcach tych miejscowości. Na zdjęciu oddział AK w Sahryniu.

ak

1822

1822 roku w wieku 75 lat zmarł Józef Wybicki- znany jako autor ” Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. W wieku 20 lat został posłem na sejm. Uczestniczył w konfederacji barskiej. W 1794 roku walczył w Wielkopolsce u boku Henryka Dąbrowskiego. Następnie wyemigrował do Francji, a w 1797 roku napisał przyszły hymn Polski. Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego został senatorem i prezesem Sądu Najwyższego.

wybicki


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More