10 marca
2023
Ustalony na koniec marca termin przekazania wytwórczych aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) nie jest zagrożony – ocenił w czwartek prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
2022
Wojny wojnami, ale eksploatować trzeba mocniej:
Lotos:
2021
1981
W gabinecie urzędującego od miesiąca jako prezes Rady Ministrów generała Wojciecha Jaruzelskiego miało miejsce pierwsze spotkanie z przewodniczącym Solidarności Lechem Wałęsą. Oficjalnie obaj panowie wspominali lata służby w wojsku. Tak o tym spotkaniu mówił Wałęsa: “Tworzyło to sympatyczną atmosferę (…) On chciał odświeżyć moje wspomnienia z wojska i bardzo trafnie, bo zachowałem do wojska sentyment” Inny znany komunistyczny dygnitarz Mieczysław Rakowski tak później opisywał ten fakt w swoich “Dziennikach”: Wałęsa miał wielokrotnie przytakiwać “Tak jest, panie generale”. Miał nawet zapewnić, że wyeliminuje “antyradzieckie” działania w związku, ograniczy wpływy KOR-owców.”
1944
Połączone oddziały żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich dokonały ataku na wieś Sahryń w powiecie hrubieszowskim. Podstawowym celem tej akcji miał być posterunek Ukraińskiej Policji Pomocniczej, a także formacje Ukraińskiej Powstańczej Armii zgrupowane w innych okolicznych miejscowościach; Szychowicach, Modryniu, Turkowicach, Łaskowie i Miętkiem. Pierwszym celem ataku stał się posterunek UPP obsadzony zaledwie przez 20 policjantów, którzy nie mieli żadnych szans w starciu z 300 Polakami. Po zdobyciu posterunku oddziały AK i BCh wtargnęły do wsi, gdzie zniszczonych zostało około 280 domów,cerkiew i inne zabudowania. Według relacji świadków zniszczenia te to nie efekt celowego działania AK i BCh mającego zabicie jak największej ilości Ukraińców, a wynik walki, do której doszło z licznymi oddziałami UPA. Nie podejmuję się podawania rzeczywistej liczby ofiar, ponieważ w różnych zródłach rozbieżności sięgają nawet do kilkuset osób. Pewne jest jednak to, że wielu z zabitych było uzbrojonymi cywilami, którzy mieli pomagać przy zaplanowanej przez UPA na 16 marca masakrze na polskich mieszkańcach tych miejscowości. Na zdjęciu oddział AK w Sahryniu.
1822
1822 roku w wieku 75 lat zmarł Józef Wybicki- znany jako autor ” Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”. W wieku 20 lat został posłem na sejm. Uczestniczył w konfederacji barskiej. W 1794 roku walczył w Wielkopolsce u boku Henryka Dąbrowskiego. Następnie wyemigrował do Francji, a w 1797 roku napisał przyszły hymn Polski. Po utworzeniu Księstwa Warszawskiego został senatorem i prezesem Sądu Najwyższego.
Subscribe to Notatki historyczne Tomka
Get the latest posts delivered right to your inbox