/Warren Buffett

3 maja

2023

2022

Wywiad papieża Franciszka dla włoskiego dziennika “Corriere della Sera” wywołał falę komentarzy. Franciszek stwierdził, że jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę mogło być “szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO”. “Naiwność”, “infantylizm polityczny” - w takich słowach wypowiedź głowy Kościoła komentują publicyści i eksperci.

W 1981 r. KGB próbowało zabić papieża, bo był niebezpieczny dla sowieckiego imperium zła. W 2022 r. papież chce jechać do stolicy imperium zła i mówi, że nie wolno go drażnić. Niby tylko 41 lat, a przecież inna epoka.


🇪🇺🇷🇺

There is no “russia side” vs “euro side”. 💣this war is SUPRA-NATIONAL ELITES vs the rest.

in the process, all they need is to place an enemy: citizens blaming to Putin= total success from elites

Elites are funding the war, both sides. because war is against citizens.

Current thing

currentthing

putinflation

By christmas 2021 it was all about COVID distraction.

Gas prices -30% decline, for the insiders just to accumulate at cheap prices during WEEKS.

Then covid goes offline, bring Putin to the screen.

“oh look energy prices”and german PPI 30% up!

gasprices


231 years ago, the first Constitution was adopted in Europe, the second after the American one in the world - Constitution of 3 May 1791.

Many years of neglect, as well as the aggressive policy of #Russia, #Prussia and #Austria led to the fact that the Polish-Lithuanian #Commonwealth 🇵🇱🇱🇹 was in the abyss, the first partition which taking a large part of the territories took place in 1772 for neighboring powers. A large part of the nobility stopped looking at the good of the state, and they only wanted their own assets. Fortunately, there were also people of good will.

The state system had to be quickly modified, and a law such as liberum veto was withdrawn, which allowed one and often bribed MP to break up the Sejm and all its arrangements. Due to the existence of such laws, the Constitution was adopted at night when some deputies were not in the meeting room - it was the last chance to be saved. The Constitution introduced the separation of powers into legislative, executive and judicial. The main authors of the Constitution of May 3 were: the controversial King Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki and Hugo Kołłątaj.

The first time the Constitution Day was celebrated already in 1792, unfortunately it was impossible to save the country from partitions and maintain independence, Poland disappeared from the map for 123 years. The Constitution Day returned in 1922, when Poland returned to the map in 1918, later the holiday disappeared again when communism ruled in Poland, and finally returned in free Poland in 1990.

“Long live the May, long live the Constitution, long live the King.”

„Dystrybutyści różnili się między sobą co do roli państwa. Sam Chesterton nie wierzył co do zasady w dobroczynną rolę jakiegokolwiek rządu. Był zdania, że każdy rząd, łącznie z demokratycznie wybranym rządem w państwie opartym na dystrybucji własności, ma tendencję, by nadużywać władzy, więc prędzej czy później zwróci się przeciw obywatelom. Zdawał sobie jednak sprawę, że dystrybutyści nie zdołają zaprowadzić zmian bez pomocy państwa. Skłaniał się ku opinii, że państwo powinno ingerować w gospodarkę, choć rzadko i ostrożnie, aby chronić interesy narodowe i zapobiec deformacjom systemu. Tym niemniej, w dystrybutyzmie mocno ograniczona jest rola państwa jako aparatu przymusu. Państwo nie może nakładać na obywatela stale nowych obowiązków ani podatków, nie może mu narzucać na przykład przymusowych ubezpieczeń, przymusowej edukacji czy przymusowego zaciągu do wojska. Przymusowa edukacja wolnych ludzi to sprzeczność sama w sobie, zaś edukacja państwowa to w ogóle nieporozumienie, ponieważ żaden system nie jest zainteresowany w masowym kształceniu obywateli. Prawdziwe, rzetelne wykształcenie obywatela oznacza wykształcenie krytyka systemu. W praktyce obowiązek szkolny służy więc głównie indoktrynacji.” J. Rydzewska, Chesterton. Dzieło i myśl, Wydawnictwo Antyk Marcin Dybowski, 2006.


Dzień Flagi w Gdańsku:

gdanskflaga


Zanim ktoś zaprosi “eksperta” od wojny Rosji z Ukrainą - kpt. Bogusława Packa z WSW niech wie że poza tym że służył lata całe komunie był bardzo zaangażowany w reset z Rosją chcąc wciągnąć w to kadrę i studentów AON!

pacek

2020

Warren Buffett sprzedał wszystkie swoje udziały w liniach lotniczych

“Świat się zmienia. Pandemia będzie miała niezwykle szeroką gamę możliwych skutków. Nie będziemy finansować firm, które w naszej ocenie w przyszłości będą przeżuwać pieniądze” - stwierdził Buffett.

89-letni inwestor przyznał, że w odróżnieniu od 2008 roku nie zdecydował się wesprzeć żadnej firmy w obecnym kryzysie, ponieważ nie widzi odpowiednio “atrakcyjnych” opcji.


Philip Lane, zdecydowanie najlepszy ekonomista wsrod obecnych czlonkow zarzadu EBC, przedstawil rzeczowo 3 scenariusze dla strefy euro. Zalozone w modelu egzogeniczne parametry tegorocznej recesji pozwolily oszacowac, kiedy gospodarka strefy dojdzie do poziomu z konca 2019 roku.

  1. W scenariuszu glebokiej 12% recesji nastepuje to nie wczesniej niz w roku 2023;
  2. W scenariuszu sredniej 8% recesji jest to rok 2022;
  3. W scenariuszu lagodnej 5% recesji pelna odbudowa nastapilaby w polowie 2021 roku.

Do poszczegolnych scenariuszy mozna oczywiscie przypisac odpowiednie prawdopodobienstwo w postaci dobrze znanych wykresow wachlarzowych (fan charts). Ale tego - slusznie - glowny ekonomista EBC nie zrobil. Bo po co? W najlepszym razie powrot do gospodarki w strefie euro do tej wielkosci, ktora znamy z roku 2019, nastapi przeciez dopiero za 12 miesiecy; w najgorszym zajmie to miesiecy 36. W zadnym wypadku nie jest to wiec z pewnoscia V-shaped recovery. Bez zludzen.

1946

W Krakowie doszło do tragicznych w skutkach zamieszek między studentami Akademii Górniczo Hutniczej, a milicją. Studenci AGH, którzy za zgodą rektora uczelni chcąc uczcić święto 3 maja wyruszyli spod jej gmachu w stronę Kościoła Mariackiego. Na rogu ul. Jagiellońskiej i Szewskiej (nr 1 na ilustracji) kilku agentów UB po cywilnemu wezwało maszerujących do przerwania nielegalnej manifestacji. Grozili nawet studentom bronią. Dwaj studenci Lech Kobyliński (prezes SSAG) oraz Antoni Kleczkowski w celu wyjaśnienie tego zamieszania zgodzili się na trójstronną wizytę u rektora. Jednak zamiast do rektora trafili do aresztu UB przy Pl. Inwalidów. Nie mogący doczekać się na swoich kolegów studenci postanowili kontynuować marsz bez nich. Do uczestników uroczystości spontanicznie dołączali się zwykli mieszkańcy Krakowa. Po pewnym czasie marsz doszedł pod Kościół Mariacki, gdzie odbyła się msza święta. Po jej zakończeniu postanowiono zgodnie z założeniami okrążyć Rynek, by ul. Św. Anny wrócić pod gmach AGH. Jednak na rogu ul. Wiślnej i Św. Anny pod siedzibą PPR doszło do eskalacji konfliktu. Padło kilka przypadkowych strzałów, lecz nikt nie został ranny ani zabity. Demonstranci zaczęli wykrzykiwać różne „antypaństwowe” okrzyki np. „Precz z Bierutem”, czy „Precz z okupacją sowiecką”. Dla partii to było już zbyt wiele. Do stłumienia protestu użyto m.in. samochód pancerny ustawiony na plantach w okolicy ul. Szewskiej i kawalerię Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Byli zabici i ranni. Nazajutrz zszokowani masakrą Krakowianie składali kwiaty i znicze w miejscach śmierci protestujących.

agh

~~1942

gdanskflaga2

1792

Wmurowany został kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Decyzja o jej budowie zapadła rok wcześniej. Świątynia ta miała być wotum wdzięczności narodu polskiego za Konstytucję 3 maja. Zawirowania historyczne i rozbiór w 1793 roku nie pozwoliły jednak na jej realizację. Do planów jej budowy powrócono w 1918 roku. Miała ona powstać na Polu Mokotowskim według projektu architekta Bohdana Pniewskiego. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej realizację przez następnych kilkadziesiąt lat. Z kolejną inicjatywą budowy świątyni wystąpił w 1989 roku prymas Józef Glemp. Budowa Świątyni Opatrzności Bożej na Polach (Błoniach) Wilanowskich zakończyła się 11 listopada 2016 roku.

blonie wilanowskie

1791

Uchwalono akt prawny utrwalony w dziejach Polski jako Konstytucja 3-maja.

Dokument przygotowywany był przez dłuższy czas w tajemnicy, z obawy, aby konserwatywna część posłów nie udaremniła jego realizacji. Złamano regulamin sejmowy i nie zapoznano izby poselskiej z projektem. Projekt był znany tylko nielicznym posłom. Głosowanie zaplanowano na 3 maja 1791 roku. Rozwiązanie to poparł ówczesny marszałek sejmu Stanisław Małachowski. Do konstytucji wcielono wcześniejsze postanowienia praw o miastach. Konstytucja wprowadziła poważne zmiany w zakresie organizacji władzy. Zniesiono odrębne instytucje centralne w Litwie i w Koronie. Organem władzy ustawodawczej był sejm. Zniesiono liberum veto i konfederacje. Najwyższym organem władzy wykonawczej była Straż Praw. Zlikwidowano wolną elekcję i wprowadzono dziedziczność tronu.

Przeciwko konstytucji zaprotestowali przywódcy stronnictwa hetmańskiego. Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski pojechali do Petersburga, aby uzyskać pomoc od carycy Katarzyny II.

Radość z Konstytucji nie trwała długo, ponieważ już w kwietniu 1792 roku w Petersburgu w porozumieniu z carskim dworem opracowany został akt konfederacji, który zniósł postanowienia Konstytucji z dnia 3 maja. Akt ten odczytano w miasteczku Targowica. Konfederacja targowicka stała się symbolem zdrady narodowej.

W maju 1792 roku do Rzeczpospolitej wkroczyło 100 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Austria i Prusy uznały interwencję wojskową za uzasadnioną. Na terenach zajętych przez Rosjan władzę objęli targowiczanie. Rzeczpospolita podjęła walkę jednak nie była w stanie odeprzeć ataku wroga. W lipcu król Stanisław August Poniatowski przekonany o zbliżającej się klęsce przyłączył się do Targowicy. Działania wojenne wstrzymano. Wielu patriotów udało się na emigrację między innymi Tadeusz Kościuszko.

Na zdjęciu obraz Konstytucja 3 Maja 1791 roku - obraz jest autorstwa Jana Matejki.

konstytucja


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More