/Chopin

31 maja

2020 - Banki stracą miliardy na niskich stopach. Dla tych mniejszych to zagrożenie

Zamiast wzrostu, ograniczenie akcji kredytowej, prawdopodobne wprowadzenie nowych opłat i likwidacja promocji. Analitycy i ekonomiści czwartkową obniżkę stóp procentowych oceniają krytycznie. Choć kredytobiorcy zaoszczędzą na ratach, to banki może dotknąć kryzys. A to niebezpieczne dla gospodarki.

  • Obniżka stóp procentowych to mniejsze raty dla kredytobiorców, ale dla banków konieczność szukania zysków gdzie indziej i robienia oszczędności
  • Pytani ekonomiści i analitycy uważają, że decyzja jest zła. Zysk sektora bankowego spadnie o połowę, a w poważne problemy mogą wpaść mniejsze banki
  • Mechanizmy, które rozpoczęły niskie stopy mogą w Polsce prowadzić do zmniejszenia akcji kredytowej, choć teoretycznie obniżka stóp powinna działać odwrotnie

2007

Sąd Okręgowy w Katowicach skazał za popełnienie zbrodni komunistycznej 15 z 17 funkcjonariuszy plutonu ZOMO, którzy 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji Kopalni Wujek oddali strzały, wyniku czego śmierć poniosło 9 górników, a 23 odniosło rany. Sąd ustalił, iż to dowódca plutonu specjalnego ZOMO Romuald C. jako pierwszy oddał strzał, a następnie podał komendę “Walimy”, co jego podwładni odebrali jednoznacznie. C. Otrzymał wyrok 11 lat pozbawienia wolności, pozostali zomowcy od 2,5 do 3 lat. Był to jeden z czterech procesów w tej sprawie. Ostatni miał miejsce w kwietniu 2009 roku. Sąd Najwyższy oddalił wtedy kasacje obrony, uznając je za niezasadne, a wyroki sądów niższych instancji – za zgodne z prawem. Według SN sądy dwóch instancji słusznie uznały, że zomowcy broni użyli bezprawnie, gdyż strzelając, nie byli w bezpośrednim zwarciu z górnikami, oddawali strzały z bezpiecznej odległości, a ich życiu nie groziło bezpośrednie niebezpieczeństwo. SN podkreślił, że obrażenia górników świadczą, że “strzały były mierzone”, bo spośród 9 zabitych górników, 4 trafiono w głowę, 1 - w szyję, 2 - w pierś, 2 - w brzuch, a spośród rannych tylko 2 doznało ran od rykoszetów.

kopalniawujek

1942

W getcie krakowskim funkcjonariusze Gminy Żydowskiej, przy pomocy policjantów z Judischer Ordungsdienst przeprowadzili kontrolę tzw kart rozpoznawczych, co stało się bezpośrednim pretekstem do rozpoczęcia wysiedlenia około 5 tysięcy ludzi. Większość z nich trafiła do obozu zagłady w Bełżcu.

judischer

1940

Niemcy wysadzili w powietrze znajdujący się w Warszawskich Łazienkach istniejący od 1901 roku pomnik Fryderyka Chopina. Akt ten był częścią realizacji odezwy gubernatora Warszawy Hansa Franka,który wzywał do zbiórki metali kolorowych na potrzeby niemieckiej armii. 16-tonowa rzeźba została pocięta palnikami na mniejsze części i wywieziona do Rzeszy. Większość fragmentów pomnika przetopiono i wykorzystano do produkcji amunicji.

chopin

1926

Zgromadzenie Narodowe wybrało Józefa Piłsudskiego na prezydenta Polski, jednak godności tej nie przyjął, argumentując to zbyt małymi prerogatywami prezydenta w konstytucji marcowej. W drugim głosowaniu Zgromadzenie Narodowe wybrało na prezydenta protegowanego przez niego Ignacego Mościckiego.

pilsudskiprezydent

1915

W okolicach Bolimowa i Sochaczewa doszło do wielkiego ataku z wykorzystaniem broni chemicznej. Wojska niemieckie użyły 264 tony ciekłego chloru , wypuszczonego z 12 tysięcy butli rozmieszczonych przed linią okopów rosyjskich. Ilość ta ponad dwukrotnie przewyższała ilość gazu użytą podczas ataku gazowego przeprowadzonego w kwietniu 1915 roku pod Ypres . W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy (dokładna liczba jest nie do ustalenia).

chlor

1911

Titanic został oficjalnie zwodowany przed tysiącami widzów, zgromadzonymi w stoczni Harland and Wolff w Belfaście. Byli wśród nich m. in. amerykański finansjer J. P. Morgan (założyciel amerykańskiej grupy finansowej o tej samej nazwie), właściciel towarzystwa International Mercantile Marine and the Oceanic Steam Navigational Company (IMM) oraz linii The White Star, a także jej prezes Bruce Ismay, wraz z Lordem Williamem Pirrie, byłym burmistrzem Belfastu. Około godziny 12:15, Titanic został spuszczony do specjalnie przygotowanego dla niego basenu wodnego, o nazwie “River Logan”.

titanic

titanic2


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More