31 maja
2020 - Banki stracą miliardy na niskich stopach. Dla tych mniejszych to zagrożenie
Zamiast wzrostu, ograniczenie akcji kredytowej, prawdopodobne wprowadzenie nowych opłat i likwidacja promocji. Analitycy i ekonomiści czwartkową obniżkę stóp procentowych oceniają krytycznie. Choć kredytobiorcy zaoszczędzą na ratach, to banki może dotknąć kryzys. A to niebezpieczne dla gospodarki.
- Obniżka stóp procentowych to mniejsze raty dla kredytobiorców, ale dla banków konieczność szukania zysków gdzie indziej i robienia oszczędności
- Pytani ekonomiści i analitycy uważają, że decyzja jest zła. Zysk sektora bankowego spadnie o połowę, a w poważne problemy mogą wpaść mniejsze banki
- Mechanizmy, które rozpoczęły niskie stopy mogą w Polsce prowadzić do zmniejszenia akcji kredytowej, choć teoretycznie obniżka stóp powinna działać odwrotnie
2007
Sąd Okręgowy w Katowicach skazał za popełnienie zbrodni komunistycznej 15 z 17 funkcjonariuszy plutonu ZOMO, którzy 16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji Kopalni Wujek oddali strzały, wyniku czego śmierć poniosło 9 górników, a 23 odniosło rany. Sąd ustalił, iż to dowódca plutonu specjalnego ZOMO Romuald C. jako pierwszy oddał strzał, a następnie podał komendę “Walimy”, co jego podwładni odebrali jednoznacznie. C. Otrzymał wyrok 11 lat pozbawienia wolności, pozostali zomowcy od 2,5 do 3 lat. Był to jeden z czterech procesów w tej sprawie. Ostatni miał miejsce w kwietniu 2009 roku. Sąd Najwyższy oddalił wtedy kasacje obrony, uznając je za niezasadne, a wyroki sądów niższych instancji – za zgodne z prawem. Według SN sądy dwóch instancji słusznie uznały, że zomowcy broni użyli bezprawnie, gdyż strzelając, nie byli w bezpośrednim zwarciu z górnikami, oddawali strzały z bezpiecznej odległości, a ich życiu nie groziło bezpośrednie niebezpieczeństwo. SN podkreślił, że obrażenia górników świadczą, że “strzały były mierzone”, bo spośród 9 zabitych górników, 4 trafiono w głowę, 1 - w szyję, 2 - w pierś, 2 - w brzuch, a spośród rannych tylko 2 doznało ran od rykoszetów.
1942
W getcie krakowskim funkcjonariusze Gminy Żydowskiej, przy pomocy policjantów z Judischer Ordungsdienst przeprowadzili kontrolę tzw kart rozpoznawczych, co stało się bezpośrednim pretekstem do rozpoczęcia wysiedlenia około 5 tysięcy ludzi. Większość z nich trafiła do obozu zagłady w Bełżcu.
1940
Niemcy wysadzili w powietrze znajdujący się w Warszawskich Łazienkach istniejący od 1901 roku pomnik Fryderyka Chopina. Akt ten był częścią realizacji odezwy gubernatora Warszawy Hansa Franka,który wzywał do zbiórki metali kolorowych na potrzeby niemieckiej armii. 16-tonowa rzeźba została pocięta palnikami na mniejsze części i wywieziona do Rzeszy. Większość fragmentów pomnika przetopiono i wykorzystano do produkcji amunicji.
1926
Zgromadzenie Narodowe wybrało Józefa Piłsudskiego na prezydenta Polski, jednak godności tej nie przyjął, argumentując to zbyt małymi prerogatywami prezydenta w konstytucji marcowej. W drugim głosowaniu Zgromadzenie Narodowe wybrało na prezydenta protegowanego przez niego Ignacego Mościckiego.
1915
W okolicach Bolimowa i Sochaczewa doszło do wielkiego ataku z wykorzystaniem broni chemicznej. Wojska niemieckie użyły 264 tony ciekłego chloru , wypuszczonego z 12 tysięcy butli rozmieszczonych przed linią okopów rosyjskich. Ilość ta ponad dwukrotnie przewyższała ilość gazu użytą podczas ataku gazowego przeprowadzonego w kwietniu 1915 roku pod Ypres . W ciągu kilkunastu minut zginęło kilka tysięcy rosyjskich żołnierzy (dokładna liczba jest nie do ustalenia).
1911
Titanic został oficjalnie zwodowany przed tysiącami widzów, zgromadzonymi w stoczni Harland and Wolff w Belfaście. Byli wśród nich m. in. amerykański finansjer J. P. Morgan (założyciel amerykańskiej grupy finansowej o tej samej nazwie), właściciel towarzystwa International Mercantile Marine and the Oceanic Steam Navigational Company (IMM) oraz linii The White Star, a także jej prezes Bruce Ismay, wraz z Lordem Williamem Pirrie, byłym burmistrzem Belfastu. Około godziny 12:15, Titanic został spuszczony do specjalnie przygotowanego dla niego basenu wodnego, o nazwie “River Logan”.
Subscribe to Notatki historyczne Tomka
Get the latest posts delivered right to your inbox