/Polska

5 listopada

2022

Wydatki na: 👉Policję 11 mld zł 👉Straż pożarną 3,5 mld zł 👉Same odsetki od długu 70 mld zł

🔴Istnieje silna zależność Wysoki dług - Niski wzrost gosp.


Disclaimer: Część ekonomistów z nurtu Keynesizmu, wskazuje, że dług jest dobry a odsetki to korzyść dla społeczeństwa.

2021

Wystąpienie Adama Glapińskiego spotkało się z natychmiastową reakcją ekspertów: “Fidel Castro polskich finansów”.

Nastroje Stooq.com:

inflacjanastroje


kreskryptowalut


Tak wyglądają umowy rządów europejskich z korporacjami farmaceutycznymi:


USA jest oficjalnie republiką bananową. Nie dlatego, że na tamtejszych uczelniach cenzuruje się Szekspira czy naucza, że istnieją “bezpłciowi ludzie”, nie dlatego, że tamtejszych policjantów coraz trudniej odróżnić od wojskowych, i nawet nie dlatego, że wszystkim tamtejszym firmom zatrudniającym ponad 100 pracowników narzucono ostatnio ścisły totalitaryzm hipochondryczny (choć wszystko to są istotne sprawy), ale dlatego, że tamtejsze główne indeksy giełdowe zachowują się jak spółki groszowe, co oznacza, że tamtejsza giełda już de facto nie istnieje, zastąpiona wielką oligarchiczną pralnią brudnych (dekretowych) pieniędzy. Jak zaś pisał Ludwig von Mises, gdzie nie ma giełdy, tam de facto nie ma kapitalizmu, a gdzie nie ma kapitalizmu, tam nie ma cywilizacji (a już zwłaszcza cywilizacji aspirującej do przewodzenia światu).

Wielu chłopców wiele razy krzyczało już w tamtym kierunku “wilk, wilk!”, ale teraz, kiedy w zasadzie wszystkim znudziło się już takie krzyczenie, rzeczonego wilka większość widzi już bez problemu. Nie ma w tym nic zaskakującego - od Rzymu po Austro-Węgry, śmiertelny cios imperiom zadawała hiperinflacja, będąca przeważnie ostatecznym zwieńczeniem i kardynalnym przejawem wielu skumulowanych, toczących je procesów gnilnych. Przykro się to stwierdza, zwłaszcza w odniesieniu do byłej republiki, która miała ambicję być “miastem na wzgórzu” dającym całemu światu przykład kapitalistycznego dobrobytu, ale pod pewnymi względami historia nie przestaje się rymować - sic transit gloria mundi. Pozostaje mieć nadzieję, że będzie się jednak wśród tych, którzy w decydującej chwili wyciągną właściwą lekcję z coraz pokaźniejszego rezerwuaru podobnych historycznych epizodów, tym samym nie zasilając go wkładem własnym. Nawet niewielka nadzieja umiera ostatnia - grunt, żeby przeżyła tych, którzy będą ją mocno żywić.


Volkswagen płacąc w ciągu 5 lat zaledwie pół miliona zł podatku CIT, otrzymał pomoc publiczną o wartości niemal miliarda złotych. Jeśli ten raport nic nie zmieni, to znaczy, że jesteśmy Bantustanem. Dane są szokujące! Dopłacamy do montowni!


2020

Pół godziny do konferencji Premiera, a banki już szkołą pracowników z nowych obostrzeń.

banki


Guy Fawkes – dziedzictwo

Nie dano jednak zapomnieć o postaci Guya Fawkesa. Na mocy specjalnej ustawy, rokrocznie 5 listopada palono ogniska (ang. bonfires) oraz podpalano kukłę Fawkesa. Miało być to wyrazem wdzięczności za przeżycie króla. O najsłynniejszego uczestnika spisku prochowego upomniała się też kultura, także ta popularna. Popularności tej postaci przysporzyła sztuka Juliusza Verne’a oraz komiks i nakręcony na jego podstawie film „V jak vendetta”. To właśnie z tego filmu pochodzi maska Guya Fawkesa, będąca znakiem rozpoznawczym członków hakerskiej grupy Anonymous. Ale to zupełnie inna historia.

anonymous


polska2020

2015

W Warszawie w wieku 90 lat zmarł generał Czesław Kiszczak (zdjęcie). Czesław Kiszczak urodził się 19 października 1925 roku w Roczynach w województwie małopolskim. Był synem hutnika -komunisty, który w latach 30-tych XX wieku stracił pracę za prowadzenie takiej właśnie działalności. Sam Kiszczak od wczesnej młodości zafascynowany był ideologią komunistyczną. Już jako młody żołnierz był jednym z organizatorów milicji ludowej, a także zajmował się rozpracowywaniem środowisk byłych żołnierzy Armii Władysława Andersa. Na początku lat 50 tych rozpoczął służbę w kontrwywiadzie wojskowym. Zaś w roku 1967 został zastępcą szefa Wojskowej Służby Wewnętrznej. Pięć lat później objął stanowisko szefa Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego, które sprawował do roku 1979, kiedy to został szefem WSW. Jednak to na lata 80-te, gdy do roku 1989 sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych przypadł okres budzącej największe kontrowersje jego działalności. Był bliskim współpracownikiem generała Wojciecha Jaruzelskiego, a co za tym idzie jednym ze współautorów stanu wojennego, w czasie którego ZOMO dokonało masakry górników w Kopalni Wujek. To podlegający mu również funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa zamordowali księdza Jerzego Popiełuszkę. Kiszczak był również pomysłodawcą akcji Hiacynt mającej na celu inwigilację polskiego środowiska homoseksualnego. Według Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej pracującej do 1994, Czesław Kiszczak wraz z Wojciechem Jaruzelskim mieli w 1989 wydać polecenie zniszczenia stenogramów posiedzeń KC PZPR . Na początku lat 90. XX wieku toczyło się w tej sprawie postępowanie, później, ze względów formalnych, umorzone. Był kilkakrotnie, z różnym skutkiem sądzony w sprawie wspomnianej tu już masakry w Kopalni Wujek.

kiszczak

1985

religa

Doc. Zbigniew Religa w asyście doktorów Andrzeja Bochenka, Mariana Zembali, Bogdana Ryfińskiego i Bolesława Kominka dokonuje pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce, rozpoczynając tym samym program transplantacji tego narządu w kraju.

religa2

1906

Swój pierwszy wykład na Sorbonie wygłosiła Maria Skłodowska-Curie. Wykład dotyczył elektryczności, rozpadu atomów i substancji promieniotwórczych.

mariacurie


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More