16 września
2020
Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji (KRMC) przyjął „Politykę rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce”
W Niemczech odsłonięto pomnik Lenina. “To jest po prostu hańba” W Gelsenkirchen na zachodzie Niemiec stanął pomnik Włodzimierza Lenina, wodza rewolucji bolszewickiej. Monument odsłonięto z inicjatywy Marksistowsko-Leninowskiej Partii Niemiec (MLPD), która postawiła go przed swoją siedzibą. “To jest po prostu hańba. Ten potwór jest odpowiedzialny za zagładę dziesiątek milionów istnień ludzkich. Chętnie bym wysadził ten pomnik w powietrze” – napisał Piotr Zychowicz, redaktor naczelny magazynu “Do Rzeczy Historia”. Wcześniej lokalne władze próbowały zablokować budowę pomnika. Sąd nie uznał argumentacji władz lokalnych. Włodzimierz Lenin to pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej, komunista i zbrodniarz wojenny. Dokładna liczba ofiar jego rządów nie jest znana, ale większość historyków mówi o 6 milionach ludzi.
Przyklad labilności słabego społeczeństwa:
„W związku z podejrzeniem, że komunikaty Sanepidu mogą negatywnie wpływać na zachowania społeczne i przyczyniać się do eskalacji zjawiska psychozy strachu oraz do wywoływania stanów lękowych u wielu osób, od dnia dzisiejszego zaprzestajemy ich publikowania…”
1993
Wojska rosyjskie opuściły Legnicę, będącą od II wojny światowej siedzibą dowództwa wojsk sowieckich stacjonujących w Polsce.
- To jest wielka sprawa: niepodległe państwo, w którym nie ma obcych oddziałów - mówiła reporterowi Polskiego Radia jedna z osób obserwujących ten historyczny moment. Wojska radzieckie stacjonowały na terenie Polski przez blisko 50 lat.
Oficjalne pożegnanie ostatnich żołnierzy rosyjskich odbyło się w Belwederze 17 września 1993 roku.
- Dzień 17 września stał się w polskich dziejach datą bolesną i złowieszczą, otwierając drogę, która wiodła Polaków do więzień i łagrów, do Katynia, przez mękę, poniżenie i zniewolenie – mówił ówczesny prezydent Lech Wałęsa. - Dzisiejszy dzień kończy pewną epokę w naszej wspólnej historii. Dopełnia się miara sprawiedliwości dziejowej. Na terytorium Polski nie ma już obcych wojsk - mówił prezydent.
- Dziś szczególny i uroczysty dzień. Z Polską, polskim narodem żegnają się ostatnie oddziały żołnierzy radzieckich. To znak nowych stosunków między naszymi bliskimi słowiańskim narodami – powiedział z kolei ambasador Rosji.
Stopniowe wycofywanie się Rosjan
9 kwietnia 1991 roku uznany został za początek oficjalnego wycofywania wojsk sowieckich. Tego dnia z garnizonu Borne Sulinowo wyjechał eszelon transportujący w kilkudziesięciu wagonach jednostkę rakietową. Ostatnia jednostka bojowa opuściła Polskę 28 października 1992 roku. Następnego dnia pełnomocnik Rady Ministrów ds. pobytu i wycofania wojsk Federacji Rosyjskiej gen. Zdzisław Ostrowski złożył w Urzędzie Rady Ministrów oficjalny meldunek o wycofaniu z Polski ostatniej rosyjskiej jednostki bojowej.
W całym 1992 roku wycofano z Polski ponad 35 tys. żołnierzy, około 200 samolotów, w tej liczbie 150 bojowych, 220 czołgów, ok. 770 wozów pancernych, 153 działa powyżej 100 mm, 126 wyrzutni i 24 kutry torpedowe. Pozostało ponad 4 tys. żołnierzy rozlokowanych w 20 miejscowościach.
Władze miejscowości, w których stacjonowali przez wiele lat rosyjscy żołnierze, miały ogromne problemy z ponownym zagospodarowaniem tych terenów. Pokazywał to Janusz Sikorski w cyklu reportaży zatytułowanych “Krajobraz po bitwie”. Audycje były emitowane na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 1992 roku.
- Stan nieruchomości jest bardzo zły. Jeśli się wchodzi do mieszkania, w którym jest sześć pokoi ogrzewanych piecami kaflowymi, a piece są dwa, to czy można powiedzieć o właściwej eksploatacji tej nieruchomości? Zawilgocenia, grzyb na ścianach, pozrywana instalacja, wyrwane wszystkie elementy miedziane, brakuje stolarki, bo służyła jako podpałka w piecach, nie ma ani jednego kranu, nie ma drzwi wejściowych - przedstawiał sytuację wiceprezydent Legnicy Zbigniew Kieras.
1939
W Moskwie podpisany został układ rozejmowy między Związkiem Radzieckim, a Japonią, kończący walki radziecko-japońskie na pograniczu Mandżukuo i Mongolii– serię starć pomiędzy japońską Armią Kwantuńską, a Armią Czerwoną. Jeszcze tego samego dnia odbyło się spotkanie, domagającego się natychmiastowej agresji na Polskę ambasadora niemieckiego Friedricha Wernera von Schulenburga (zdjęcie) z radzieckim ministrem spraw zagranicznych Wiaczesławem Mołotowem, po którym ten pierwszy sporządził tajny protokół nr 371, w którym czytamy: ” Mołotow oświadczył, że wystąpienie zbrojne Związku Sowieckiego nastąpi zaraz, być może nawet jutro (…) Stalin przyjął mnie o drugiej w nocy w obecności Mołotowa i Woroszyłowa i oświadczył, że Armia Czerwona przekroczy dziś rano o godzinie szóstej granicę sowiecką na całej długości od Połocka do Kamieńca Podolskiego. Dla uniknięcia nieporozumień prosił usilnie, aby lotnictwo niemieckie od dzisiaj nie przekraczało na wschód linii Białystok-Brześć-Lwów. Samoloty sowieckie rozpoczną już dzisiaj bombardowanie terenów na wschód od Lwowa.”
Subscribe to Notatki historyczne Tomka
Get the latest posts delivered right to your inbox