/Karpathen-Öl AG

26 września

2021

Przerwie pani ten program.

1985

Władze komunistyczne zatrzymały uczonych z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika - Jana Hanasza, Grzegorza Drozdowskiego, Zygmunta Turło, Leszka Zaleskiego i Eugeniusza Pazderskiego. Mężczyźni byli odpowiedzialni za przeprowadzenie spektakularnego ataku hakerskiego. Wyczynu tego dokonali dzięki komputerowi ZX Spectrum. We wrześniu 1985, podczas trwania ,,Dziennika Telewizyjnego” i serialu ,,07 zgłoś się” na ekranach widzów pojawiły się hasła: ,,Solidarność Toruń Dość podwyżek cen, kłamstw, represji” oraz ,,Solidarność Toruń Bojkot wyborów NASZYM obowiązkiem”. Eugeniusz Pazderski został wypuszczony na wolność z braku dowodów. Pozostałym mężczyznom wymierzono karę od roku do półtora w zawieszeniu na trzy lata.

zatrzymania

1946

Decyzją Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, na którego czele stał Edward Osóbka Morawski pozbawiono polskiego obywatelstwa generała Władyława Andersa. Tego samego dnia ten sam rząd zadecydował takim samym wyrokiem o losie 75 innych wysokich rangą oficerów Wojska Polskiego.

morawski

~1950

https://en.wikipedia.org/wiki/M65_atomic_cannon

1913

“Widziałem, jak ludzie zostali rozstrzelani, jak byli ustawieni w nocy Moje motywy nie były polityczne, były czysto humanitarne, moralne.” (…)To nie był anty-faszyzm, ani nie była odporność. Widzieliśmy od świtu do zmierzchu, tak blisko, jak mogłoby być, co się dzieje z Żydami w Borysławiu, gdy pojawi się matka trzymająca dzieci… pada strzał, a ty sam masz dzieci, twoja reakcja musi być zupełnie inna.” Autorem tych słów jest urodzony 26 września 1913 roku w Zemmin w Niemczech Berthold Beitz (zdjęcie), w czasie wojny dyrektor handlowy niemieckiego przedsiębiorstwa Karpathen-Öl AG, kontrolującego produkcję naftową w Zagłębiu Drohobycko-Borysławskim, odpowiedzialny za uratowanie życia około 250 Żydom. W roku 1973 Instytut Yad Vashem uhonorował go medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. W latach 1972-1988 był przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zmarł 30 lipca 2013 roku.

beitz

1908

Akcja pod Bezdanami

1878

W Nowy Rok uroczyście otworzono postępową Wielką Synagogę na Tłomackiem w Warszawie. Udział w uroczystym otwarciu wziął, m.in. rosyjski generał-gubernator warszawski hrabia Paweł Eustachiewicz Kotzebue oraz rosyjski prezydent Warszawy generał - major Sokrates Starynkiewicz. Mimo że nasz kraj znajdował się wtedy pod zaborami to Izaak Cylkow, kaznodzieja synagogi, przemówił do zgromadzonych gości w języku polskim. W dniu inauguracji kaznodzieja rzekł: ,,Pokładamy nadzieję w Bogu, że już nigdy jako odrębna społeczność nie będziemy uważani i jako osobny lud traktowani, ale jako uprawnieni synowie naszego kraju, obywatele jednego państwa […] że światło się rozszerzy i rozproszy nareszcie ciężką mgłę uprzedzeń i przesądów, która tak długo wzajemne nasze stosunki zalegała […] Dopłyniemy do upragnionej przystani ludzkości, gdzie szczytem cywilizacji będą słowa: Kochaj bliźniego jak samego siebie, kochajcie obcego, bez względu na to, w jakiej świątyni Bogu cześć oddaje, do jakiego plemienia należy.” Kazania wygłaszane były w języku polskim, co nie spodobało się szczególnie ortodoksyjnym Żydom. Synagoga była przyjaźnie nastawiona do wyznawców innych religii, w tym chrześcijan, którzy często odwiedzali synagogę, by przysłuchiwać się koncertom chóru synagogalnego. W rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odprawiano w synagodze uroczyste modlitwy, a w dniu śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego odprawione zostało nabożeństwo żałobne. Synagoga była piękną utrzymaną w klasycyzującym stylu eklektycznym budowlą, którą zaprojektował Leandro Marconi. Mogła pomieścić 2400 osób. Budziła dumę wśród wyemancypowanych Żydów i stanowiła największą budowlę żydowską w Warszawie. W czasie okupacji hitlerowskiej, a dokładniej rzecz ujmując po upadku Powstania w Getcie warszawskim, Wielka Synagoga została osobiście zniszczona przez psychopatycznego zbrodniarza SS-Gruppenführera Jürgen Stroopa: ,,(…) 16 maja 1943 roku (…) krzyknąłem: Heil Hitler! – i nacisnąłem guzik. Ognisty wybuch uniósł się do chmur. Przeraźliwy huk. Feeria kolorów. Niezapomniana alegoria triumfu nad żydostwem. Getto warszawskie skończyło swój żywot. Bo tak chciał Adolf Hitler i Heinrich Himmler.”

synagoga


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More