/Rosja

28 września

2021

TVN:

Pracownicy punktów informują, że z dnia na dzień widać coraz większe zainteresowanie szczepieniami dawką przypominającą.


WASHINGTON, Sept 28 (Reuters) - JPMorgan Chase & Co has begun preparing for the possibility of the United States hitting its debt limit, Chief Executive Jamie Dimon told Reuters on Tuesday, adding he nevertheless expected policymakers to find a solution to avoid that “potentially catastrophic” event.

The country’s largest lender has begun scenario-planning for how a potential U.S. credit default would affect the repo and money markets, client contracts, its capital ratios, and how ratings agencies would react, Dimon said in an interview.

“This is like the third time we’ve had to do this, it is a potentially catastrophic event,” he said.

“Every single time this comes up, it gets fixed, but we should never even get this close. I just think this whole thing is mistaken and one day we should just have a bipartisan bill and get rid of the debt ceiling. It’s all politics,” he added.

Congressional Democrats are scrambling to find a way to raise the government’s $28.4-trillion borrowing cap before the Treasury Department runs out of ways to service the nation’s debt. Treasury Secretary Janet Yellen has said the Treasury will likely exhaust extraordinary measures by Oct. 18.


2019

debtusa

2008

Został uprowadzony przez talibów Piotr Stańczak, polski geolog, który przebywał w Pakistanie jako pracownik firmy PGNiG Geofizyka Kraków, realizującej kontrakt „Soghri 3D” dla pakistańskiego przedsiębiorstwa Oil & Gas Development Company Limited. 7 lutego 2009 r. talibowie oświadczyli, że Piotr Stańczak został zabity poprzez dekapitację. W pierwszej połowie października 2008 r. porywacze wysłali nagranie video do redakcji pakistańskiego tygodnika Dawn. Na kilkuminutowym filmie Piotr Stańczak odczytywał oświadczenie po polsku i angielsku, prosząc o spełnienie żądań porywaczy, którzy domagali się uwolnienia 110 talibów z pakistańskich więzień. Na materiałach, którymi dysponowała redakcja, widać było wycelowaną w Polaka broń. Według relacjonującego nagranie dziennikarza, żądania były niemożliwe do spełnienia przez pakistański rząd. W wyniku obławy policyjnej w Pakistanie po 12 latach od porwania i 11 latach od śmierci Polaka porwanego w Rawalpindi udało się schwytać jego bezpośrednich egzekutorów. Okazało się, że było nimi dwóch terrorystów z ugrupowania Tahreek-i-Taliban (TTP): Kaleemullah Khan oraz Derra Adam Khel. Mężczyźni wskazali siebie na dawnym nagraniu ze Stańczakiem i potwierdzili, że to oni go zamordowali.

stanczak

1944

Brytyjski premier Winston Churchill w wygłoszonym w Izbie Gmin przemówieniu stwierdził: “Zmiany terytorialne na granicach Polski będą musiały nastąpić. Rosja ma prawo do naszego poparcia w tej dziedzinie, ponieważ jedynie armie rosyjskie mogą uwolnić Polskę ze szponów niemieckich oraz, ponieważ Rosjanie po wszystkim, co wycierpieli z rąk Niemiec, mają prawo do bezpiecznych granic i do tego, aby mieć przyjaznego sąsiada na Zachodzie”.

churchill

1939

Skapitulowała Warszawa. Akt kapitulacji stolicy został podpisany przez generała Tadeusza Kutrzebę i generała Johannesa Blaskowitza w budynku fabryki Skody na Rakowcu. W umowie ustalono, że do niewoli trafią tylko polscy oficerowie. “Historia oceni należycie to poświęcenie, które nakazało nam trwać na posterunkach do ostatka”- mówił w wygłoszonym tego dnia przemówieniu prezydent Warszawy Stefan Starzyński.

kapitulacja

1878

W jednej z sal krakowskiego Urzędu Miasta po raz pierwszy zaprezentowany został obraz Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem”. Warto przypomnieć, że dzieło to powstawało przez przez 2,5 roku, a jego pierwszym właścicielm, który odkupił je od Matejki był warszawski finansista Dawid Rosenblum. Obraz ma rozmiary 4, 26 m wysokości i 9,87 m długości.

obraz

480 p.n.e.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Salamin%C4%85


Edytuj tę stronę dzieląc się własnymi notatkami!

Subscribe to Notatki historyczne Tomka

Get the latest posts delivered right to your inbox

Tomasz Waszczyk

Tomasz Waszczyk

Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

Read More